Instruktører

Navn og motto på instruktørgruppen:

De udvalgte  – sved, sjov og læring!

 

Hvad skal der til for at få en god INSTRUKTØRGRUPPE ?

 

      1.        Respektere hinanden

2.        Give sig 100 %

3.        Forberedte instruktører og hjælpeinstruktører

4.        Godt samarbejde

5.        Give de andre medlemmer et godt indtryk af instruktørgruppen

6.        Være ærlig

7.        Venskab

8.        Udflugter

 

 

For at være en god instruktør/hjælpeinstruktør skal JEG:

 

1.       JEG skal tro på mig selv

2.       JEG skal tage chancer

3.       JEG  skal være forberedt

4.       JEG skal kunne lære fra mig

5.       JEG skal give mig 100 %

6.       JEG  skal lære af mine fejl

7.       JEG skal selv være aktiv under træningen

8.       JEG skal lave lidt sjov

 

 

Emma Porse Pedersen (3.dan)

Opgaver i instruktørgruppen:
Ansvarlig for den tekniske standard i klubben

Instruktør på højbæltetræningen 


Andre relevante oplysninger:
Gennemført hjælpetrænerkursus I
Gennemført Trænerkursus 1A

Har deltaget i 5 kampstævner og har vundet 1 bronzemedalje og 4 guldmedaljer
 


Bo Hattesen (2.dan)

Opgaver i instruktørgruppen:
Ansvarlig for det praktiske i instruktørgruppen samt bindeled til bestyrelsen
Instruktør på Børneholdet, Mellemholdet samt konditions-og smidighedsholdet

Andre relevant oplysninger:
Gennemført Hjælpeinstruktørkursus I
Gennemført Træneruddannelse 1 i DTaF regi

Har deltaget i realistisk selvforsvar v/Henrik Frost
Har deltaget i TaeCore kursus

Har deltaget i 10 kampstævner og vundet 5 guldmedaljer, 2  sølvmedaljer og 3 bronzemedaljer og 1 fighterpokal  

Brian Petersen (4.kup)

Opgaver i instruktørgruppen:
Ansvarlig for det praktiske i instruktørgruppen samt bindeled til bestyrelsen
Instruktør på børne-og begynderholdet.

Andre relevant oplysninger:
Gennemført Hjælpeinstruktørkursus I
Gennemført Træneruddannelse 1 i DTaF regi

Har deltaget i TaeCore kursus

Email: sandbypetersen@gmail.com

Ramazan Celek, Benjamin Weber, Sandra Mathiasen og Marco Mathiasen

Hjælpetrænere under udvikling

Chelina Rose Larsen (3. dan)

Opgaver i instruktørgruppen:
Konsulent og teknisk støtte

Andre relevante oplysninger:
Gennemført Hjælpeinstruktørkursus I
 

Gennemført Trænerkursus 1A
Har deltaget i 8 kampstævner og har vundet 4 bronzemedaljer og 3 guldmedaljer. 


Udøver på DTDT - Danish Taekwondo Demonstration Team
Udøver på Danmarks Tekniklandshold

Louise Philipsen (2.dan)

Opgaver i instruktørgruppen:

Konsulent og teknisk støtte

 

Andre relevante oplysninger                                          

Har deltaget i 16 kampstævner, vundet 3 bronzemedalje, 4 sølvmedaljer, 7 guldmedaljer og en fighterpokal.
Sjællandsmester i kamp i 2006. 
Danmarksmester i kamp i 2006.
Danmarksmester i kamp i 2010
Sølvvinder ved Danmarksmesterskaberne i kamp 2011
Har deltaget i 4 teknikstævner; vundet 1 sølvmedalje ved sjællandsmesterskaberne 2006.
 

Har modtaget førstehjælpsundervisning målrettet skader under træning.

Deltaget på kursus i de nye VM regler i teknik

Gennemført hjælpeinstruktørkursus I
Gennemført Trænerkursus 1A
 


Mathias G. Olsen (1.dan)



Andre relevante oplysninger:
Har gennemført hjælpeinstruktørkursus

Har deltaget i realistisk selvforsvar v/Henrik Frost

Har deltaget i 10 kampstævner; vundet 4 bronzemedaljer, 2 sølvmedalje og 1 guldmedalje